zmiany dla abonentów firm telekomunikacyjnych
Obraz Free-Photos z Pixabay
Konrad Bińczyk - 21 Grudnia 2020

Abonenci firm telekomunikacyjnych z większymi uprawnieniami. Zmiany wchodzą w życie z końcem grudnia

Od 21 grudnia 2020 roku zacznie obowiązywać szereg zmian w prawie telekomunikacyjnym. Skorzystają na tym abonenci, którzy będą mogli m.in. rozwiązać umowę drogą mailową oraz uzyskają większe możliwości monitorowania swoich usług.

- Do tej pory to właśnie abonenci byli zazwyczaj słabszą stroną umowy zawieranej z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. Nowe regulacje gwarantują Polakom możliwie najlepsze zabezpieczenia i instrumenty prawne, które umożliwią im korzystanie z usług telekomunikacyjnych bez narażania się na zdarzające się na rynku telekomunikacyjnym nieprawidłowe praktyki – mówi cytowany przez portal prawo.pl minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Do ważniejszych zmian jakie wejdą w życie już 21 grudnia 2020 roku należy przede wszystkim umożliwienie abonentom wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych drogą mailową.

Nie będzie trzeba wysyłać sterty dokumentów pocztą lub osobiście zameldować się w punkcie obsługi.

Zniknie także automatyczne przedłużanie przez operatorów umów bez stosownej informacji.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Od końca grudnia każdy operator, nie później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta, będzie musiał poinformować nas o przedłużeniu umowy na czas nieokreślony.

Co więcej, operator przy automatycznym przedłużeniu umowy będzie musiał poinformować nas o swoich najkorzystniejszych planach taryfowych i pakietach.

Zostanie także wprowadzony monitoring wykupionych usług. Operatorzy będą musieli powiadamiać o wykorzystaniu limitów zużycia usług, które zostały wykupione przez klienta.

Nowe prawo wprowadzi także ważną zmianę dla wszystkich abonentów, którzy chcą przenieść swój numer z jednej sieci do drugiej.

Teraz mają dostać na to więcej czasu – minimum miesiąc od daty rozwiązania umowy.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Strona główna
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News