Adam Bodnar
Jan Bielecki/East News
Konrad Bińczyk - 23 Grudnia 2020

Adam Bodnar o sylwestrowym zakazie: To akt bezprawia legislacyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował rozporządzenie rządu wprowadzające zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Adam Bodnar stwierdził, że "to akt bezprawia legislacyjnego".

Rządowe rozporządzenie z 21 grudnia 2020 roku zakazuje wychodzenia z domu od godz. 19.00 w sylwestra do godz. 6.00 w Nowy Rok.

Pozwala na wychodzenie z domu jedynie w celach służbowych lub zawodowych albo związanych z działalnością gospodarczą i zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Tymczasem Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zaznacza, że konstytucja gwarantuje wolność poruszania się, a taką wolność można ograniczyć w czasie stanu nadzwyczajnego, którego jednak nie zdecydowano się wprowadzić w Polsce.

Bodnar przypomina, że "zgodnie z wyrażoną w art. 7 Konstytucji zasadą legalizmu organy publiczne zobowiązane są do działania w granicach prawa. Całkowite ograniczenie konstytucyjnej wolności przemieszczania się bez właściwej podstawy ustawowej (§26 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r.) należy więc uznać za akt bezprawia legislacyjnego".

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Co więcej, RPO zwraca uwagę, że "narodowa kwarantanna zostaje wprowadzona na podstawie innych kryteriów niż te zapowiadane wcześniej przez premiera".

Zauważa także, że liczba oficjalnie odnotowywanych nowych zakażeń koronawirusem jest mniejsza niż miesiąc temu, dlatego działania rządu mogą spotykać się z niezrozumieniem Polaków.

"Nakazywanie przebywania w domach wszystkim obywatelom - niezależnie od ich stanu zdrowia, miejsca zamieszkania i sytuacji rodzinnej i życiowej - jest jednak środkiem zbyt daleko idącym" – wyjaśnia Adam Bodnar na rpo.gov.pl.

Dodaje także, że na kanwie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych można kierować osoby chore na domową kwarantannę. Jednak przepisy nie regulują "przymusowej izolacji osób zdrowych".

RPO po raz kolejny wyraził także wątpliwości dotyczące zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 i uznał ten zakaz za nieżyciowy.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News