cisza nocna
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 19 Stycznia 2021

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej i kiedy ona obowiązuje? Okazuje się, że nadmierne hałasowanie zabronione jest także w dzień

Cisza nocna jest pojęciem zwyczajowym i nie jest zdefiniowana w prawie. W kodeksie wykroczeń można jednak znaleźć przepis, który określa kary za "zakłócanie spokoju". Należy jednak zwrócić uwagę, że nie ustala on żadnych ram czasowych przewinienia.

Przyjmuje się, że cisza nocna trwa od 22 do 6 nad ranem. Pojęcie, choć nie zostało zdefiniowane w przepisach, powszechnie zapisywane jest w regulaminach spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot lokatorskich.

Wprowadzenie takiego punktu w regulaminie ma na celu ułatwienie wspólnego życia dużej grupie obcych osób funkcjonujących na określonym obszarze.

Okazuje się jednak, że zakłócanie spokoju jest niedozwolone w równym stopniu także za dnia.

Marihuana będzie w Polsce legalna? Ruszają konsultacje projektuMarihuana będzie w Polsce legalna? Ruszają konsultacje projektuCzytaj dalej

Artykuł 51 paragraf 1 kodeksu wykroczeń opisuje bowiem następujące czyny jako podlegające karze: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Z przepisów wynika więc jasno, że aby domagać się stosownej reakcji (od sąsiada lub od wezwanego patrolu policji), zakłócanie spokoju nie musi wystąpić jedynie w czasie tak zwanej ciszy nocnej.

Pamiętajmy jednak, że w ocenie zakłócania spokoju należy zachować zdrowy rozsądek.

Dodatkowo w przypadku właścicieli nieruchomości może zostać zastosowany artykuł 144 kodeksu cywilnego zakazujący immisji, czyli takich działań na własnym gruncie, których skutki odczuwalne są przez sąsiadów.

Wyróżnia się: immisję pośrednią (dźwięk, cień), materialną (zapach, dźwięk) i niematerialną (wpływają na odczucia sąsiada, np. gromadzenie materiałów wybuchowych) i immisję bezpośrednią (np. porzucenie nieczystości).

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News