dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Obraz _Alicja_ z Pixabay
Konrad Bińczyk - 23 Grudnia 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony. Wiemy do kiedy

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego ma zostać przedłużona do końca ferii zimowych. Wszystko za sprawą nowego projektu rozporządzenia, które przygotowywane jest pod nadzorem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko do 24 grudnia – informuje portal prawo.pl.

Konstruowane jest jednak nowe rozporządzenie, które okres ten ma wydłużyć.

- W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 21 dni, od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. - możemy przeczytać w informacji o projekcie.

ZUS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, jeżeli sprawują oni osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,

- otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19,

- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dodaje, że dodatkowego zasiłku (14 dni) nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News