smog
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 4 Stycznia 2021

Posiadasz dom? Będziesz musiał zgłosić, czym go ogrzewasz

Osoby, które posiadają domy będą musiały ewidencjonować, czego używają do ich ogrzewania. Nowa regulacja ma pomóc w walce ze smogiem.

W pierwszych miesiącach 2021 roku zostanie stworzona specjalna baza Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wyjaśnia, że w CEEB znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW – podaje Business Insider.

W CEEB mają zostać uwzględnione także lokale usługowe i budynki publiczne - głównie kotłownie.

Baza ewidencji ma być tworzona etapami, a cały projekt ma zostać rozliczony w 2023 roku.

Nowy pomysł na rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji śmieci. Opublikowano projekt nowelizacjiNowy pomysł na rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji śmieci. Opublikowano projekt nowelizacjiCzytaj dalej

Na pierwszy ogień pójdą deklaracje o źródłach spalania.

- To będzie pierwsza funkcjonalność, jaką w CEEB chcemy uruchomić. Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – dodaje Dorota Cabańska w rozmowie z Business Insider.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa o starcie CEEB.

Po trzech miesiącach, zgodnie z wymogiem ustawy, do bazy zaczną trafiać pierwsze dane.

Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News