pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 14 Stycznia 2021

Ruszyły dopłaty do czynszu. Nawet 1500 złotych miesięcznie przez pół roku

Od 5 stycznia 2021 roku najemcy i podnajemcy w trudnej sytuacji finansowej mogą otrzymać dopłatę do czynszu. Jej maksymalna wysokość wraz z dodatkiem mieszkaniowym to 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Wnioski można składać do 31 marca 2021 roku.

Dopłaty do czynszu są przyznawane wraz z dodatkiem mieszkaniowym. Mogą się o nie starać najemcy lub podnajemcy:

  • mieszkań prywatnych;
  • mieszkań TBS;
  • mieszkań komunalnych;
  • mieszkań spółdzielczych.

Dodatkowo trzeba spełniać następujące warunki: wnioskodawca wynajmował lub podnajmował mieszkanie przed 14 marca 2020 roku (może być inne niż wynajmowane obecnie), średni miesięczny dochód wnioskodawcy był w ciągu 3 miesięcy przed złożeniem wniosku niższy o co najmniej 25 proc. niż miesięczny dochód w 2019 roku (do sprawdzenia w PIT) – informuje Polska Times.

Dopłata do czynszu, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 marca 2021 roku – podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Do 15 stycznia wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy skorzystają z ulgiDo 15 stycznia wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy skorzystają z ulgiCzytaj dalej

Ponieważ dopłaty można otrzymać tylko wraz z dodatkiem mieszkaniowym, należy w urzędzie gminy złożyć wniosek o dodatek z dopiskiem, że chcemy się także ubiegać o dopłatę do czynszu.

Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, należy:

  • posiadać tytuł prawny do mieszkania (np. umowę najmu);
  • mieć miesięczny dochód na osobę nie wyższy niż 1500 zł (rodzina) lub 2100 zł (osoba samotna);
  • mieć metraż mieszkania nie większy niż 45,5 m kw. (1 domownik), 52 m kw. (2 domowników), 58,5 m kw. (3 domowników), 71,5 m kw. (4 domowników), 84,5 m kw. (5 domowników), 91 m kw. (6 domowników).

Jak podają przepisy, wysokość dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu stanowi 75 proc. miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie więcej niż 1500 zł.

Dopłaty są przyznawane na okres 6 miesięcy.

Warto pamiętać, że pieniędzy z dodatku mieszkaniowego i dopłat do czynszów nie dostaniemy bezpośrednio do ręki. Są one wypłacane przez urząd właścicielowi wynajmowanego przez nas mieszkania lub np. zarządcy budynku, który pobiera od nas opłaty za lokal.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News