dowód osobosty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Ponad półtora miliona dowodów osobistych do wymiany. Czasu nie jest dużo

Już w tym roku 1 546 700 osób czeka wymiana dowodów osobistych. Resort cyfryzacji przypomina, że aby otrzymać nowy dowód, można złożyć wniosek przez internet, ale trzeba się z tym pośpieszyć.

- Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w komunikacie KPRM.

Po zalogowaniu się do profilu zaufanego należy przejść do sekcji "złóż wniosek", a następnie wybrać urząd, z którego chcemy odebrać dowód osobisty.

Aby wniosek został zaakceptowany, należy dołączyć zdjęcie dowodowe w formacie jpg.

Nowy dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie. Na rozpatrzenie wniosku czeka się maksymalnie 30 dni od jego złożenia.

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Czytaj dalej

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – wyjaśnia minister Marek Zagórski.

E-dowód zostanie skomunikowany z administracją publiczną i może służyć jako np. elektroniczny podpis dokumentów.

Uwaga! W sierpniu 2021 na kanwie nowych unijnych przepisów złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie podczas wizyty w urzędzie.

Powód? Na nowym dowodzie osobistym znajdzie się wtedy własnoręczny podpis oraz wzory odcisków palców.

Starych dowodów nie będzie jednak trzeba wymieniać do momentu upłynięcia ich terminu ważności.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News