dowód rejestracyjny
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Ważne informacje dla zmotoryzowanych

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z początkiem grudnia, kończy z wymianą dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na pieczątki z badań technicznych pojazdu.

Nowe prawo przewiduje, że w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu – informuje rmf24.pl.

Pozwoli to zaoszczędzić wszystkim posiadaczom pojazdów czas i pieniądze.

Co więcej, dzięki nowelizacji nie trzeba już przedkładać w urzędzie do rejestracji pojazdu jego dowodu własności, jeśli od ostatniej rejestracji nie nastąpiły w tej materii żadne zmiany.

Nowe przepisy umożliwiają także czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania jego właściciela.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Od początku grudnia możliwe jest także zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy jego przerejestrowaniu.

Jednak aby zatrzymać numer rejestracyjny, pojazd musiał być już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadać zgodne z właściwymi przepisami tablice.

Uwaga! Portal autocentrum.pl przypomina, że jeśli w dowodzie nie ma już miejsc na pieczątki, a planujemy podróż za granicę, dobrze jest zachować zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym i jego wyniku, wydanym przez Stację Kontroli Pojazdów.

Powód? Policja z innych państw nie ma wglądu w polską bazę danych i może wymagać okazania takiego zaświadczenia.

Jeśli zaświadczenie zgubimy, możemy zawsze udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, w której wykonaliśmy badanie techniczne i poprosić o duplikat.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News