dron
Obraz S. Hermann & F. Richter z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Ważne informacje dla posiadaczy dronów. 31 grudnia zmieniają się przepisy

Z końcem 2020 roku wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące dronów. Jeśli od 2021 roku będziemy chcieli latać dronem cięższym niż 250 g lub wyposażonym w kamerę, będziemy musieli przejść szkolenie, zdać test i się zarejestrować.

"Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online.

Dotychczasowe krajowe prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej" - informuje w komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Urząd podkreśla, że w Polsce jest blisko 200 tys. posiadaczy dronów.

"Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii" - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, cytowany w komunikacie.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

"Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl.

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów" - wylicza ULC w komunikacie.

Unijne przepisy wprowadzają bowiem trzy kategorie lotów dronami, w zależności od stopnia ryzyka - otwartą, szczególną oraz certyfikowaną.

"To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży.

Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów" - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Samson, prezes ULC.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News