społeczeństwo
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 12 Stycznia 2021

Eksperci o systemie emerytalnym: Od podniesienia wieku emerytalnego nie ma odwrotu

Polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się – alarmuje Instytut Emerytalny. Eksperci z think tanku zaznaczają, że w związku z tym czeka nas podniesienia wieku emerytalnego.

"Szacuje się, że w 2050 roku około 1/3 naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a liczba osób pracujących będzie znacząco niższa niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej. Z kolei z prognozy ZUS wynika, że do 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym osiągnie niewiele ponad 14 mln osób, a osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy 15 mln osób. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie" – wylicza w swojej ekspertyzie Instytut Emerytalny.

Autorzy raportu tłumaczą, że w 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353 tys. osób, podczas gdy w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. Trend, jak prognozuje instytut, utrzyma się, co oznacza, że "w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy zniknie 1 milion osób. W perspektywie 2038 roku będzie to 2,3 mln osób. To tak jakby w najbliższych latach wszyscy mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy zniknęli z rynku pracy".

W analizie czytamy, że od 2017 roku w Polsce notowany jest znaczący wzrost liczby osób posiadających status emeryta lub rencisty. Z kolei łączna wartość zobowiązań Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynikających z odprowadzonych składek emerytalnych wynosi około 3 bln zł.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Problemu nie można bagatelizować

"Zgodnie z danymi pochodzącymi z amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA Factbook warto zwrócić uwagę, że przeciętny wiek mieszkańca Polski wynosi obecnie 41,9 lat, przy czym wiek mężczyzn 40,3 lat, a kobiet 43,6 lat. Oczekiwana długość życia w Polsce wynosi obecnie 78,3 lat. W przypadku kobiet (82,3) jest dłuższa o blisko 8 lat niż w przypadku mężczyzn (74,5). Co oznacza, że porównując to do obowiązującego wieku emerytalnego, osoby które przechodzą na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą na niej przebywać około 22 lata w przypadku kobiet i około 10 lat w przypadku mężczyzn" – piszą autorzy, powołując się na raport CIA.

Co za tym idzie? Instytut Emerytalny wylicza, że zgodnie z prognozami w 2050 roku liczba ludności Polski wyniesie 33,1 mln osób, obniżając się względem 2016 roku o 5,4 mln osób, a liczba osób w wieku produkcyjnym ulegnie zmniejszeniu o 8,0 mln osób.

"Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo. W przypadku mężczyzn do roku 2025, a w przypadku kobiet do roku 2040" – konkludują eksperci instytutu, dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News