emerytura
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 22 Stycznia 2021

Ustawa o 14. emeryturze uchwalona. Podano także wskaźnik waloryzacji

Posłowie uchwalili w czwartek ustawę o tak zwanej czternastej emeryturze. Według szacunków rządu dodatkowe świadczenie otrzyma jesienią 9,1 mln osób.

Za ustawą głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 się wstrzymało.

"Czternastkę" w wysokości minimalnej emerytury otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

Im wyższe świadczenie, tym kwota dodatkowej emerytury będzie zmniejszona, w ramach zasady "złotówka za złotówkę".

Zakaz używania telefonu na przejściu. Sejm uchwalił ustawęZakaz używania telefonu na przejściu. Sejm uchwalił ustawęCzytaj dalej

Czternasta emerytura zostanie wypłacona razem z listopadowym świadczeniem. W wyjątkowych przypadkach (świadczeń i zasiłków przedemerytalnych i okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) w grudniu 2021 roku i w styczniu 2022 roku.

Sejm uchwalił też w czwartek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 438 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 8 – informuje rmf24.pl.

Od marca 2021 roku emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Minimalna emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 937,50 zł brutto.

Sejm odrzucił także poprawkę opozycji, która zakładała, że najniższe emerytury powinny wzrosnąć o nie mniej niż 70 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News