emerytura
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 4 Stycznia 2021

Niektóre osoby mogą wystąpić o naliczenie wyższej emerytury. Trzeba się jednak spieszyć. Za kilka dni upływa ważny termin

Osoby urodzone w 1953 roku, które otrzymują wcześniejszą emeryturę, mogą wystąpić do ZUS o naliczenie świadczenia na lepszych warunkach. Termin złożenia wniosku upływa jednak 11 stycznia.

Osobom, które mają już przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam przeliczy świadczenie – informuje wp.pl.

Jednak na podstawie nowelizacji przepisów ustawy o emeryturach i rentach z lipca 2020 roku, osoby, które urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 roku, mogą sami ubiegać się o przeliczenie świadczenia.

Powód? Do tej pory podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobraną wcześniejszą emeryturę.

Teraz sposób naliczania zmienił się, co w konsekwencji może prowadzić do wzrostu świadczenia.

Posiadasz dom? Będziesz musiał zgłosić, czym go ogrzewaszPosiadasz dom? Będziesz musiał zgłosić, czym go ogrzewaszCzytaj dalej

Czasu na złożenie wniosku jest jednak mało. Należy go złożyć do 11 stycznia 2021 roku.

Można to zrobić za pomocą wniosku EMP (o przyznanie emerytury), który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – podaje wp.pl.

Szczegółowe informacje na temat przeliczania świadczeń można uzyskać także w każdej placówce ZUS lub w centrum obsługi telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 lub mejlowo:cot@zus.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News