dorabianie do rent i emerytur
Marek BAZAK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Od grudnia możesz dorobić więcej do swojej emerytury lub renty. Ważne informacje dla emerytów

Wielu emerytów i rencistów decyduje się na dorabianie do wypłacanych przez ZUS świadczeń. Niektórych obowiązują jednak limity zarobków, a te od grudnia zostały zmienione.

Od grudnia niektórzy emeryci i renciści mogą dorobić do swojego świadczenia wypłacanego przez ZUS nawet o 100 złotych więcej. Ustanowiono nowe limity przychodów, po których emerytura lub renta będzie zmniejszona lub zawieszona.

Niektórzy świadczeniobiorcy mogą dorabiać do rent i emerytur bez ograniczeń. Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego czyli kobiety przed 60. rokiem życia i mężczyźni przed 65. rokiem życia, muszą kontrolować wysokość swoich zarobków. Powód? Pobieranie zbyt wysokich pensji doprowadzi do zmniejszenia świadczeń, które wypłaca im ZUS.

Do takiego zmniejszenia dochodzi, gdy zarobki świadczeniobiorców ZUS są większe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast do całkowitego zawieszenia wypłacania emerytury lub renty dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Limity w dorabianiu ustalane są co 3 miesiące. Na szczęście przeciętne miesięczne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2020 roku było wyższe od tego ustalonego w drugim kwartale bieżącego roku i wyniosło 5168,93 złotych brutto. Oznacza to, że emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, do swojego świadczenia z ZUS mogą od grudnia dorobić więcej.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

O ile? Nawet o blisko 100 złotych niż jeszcze trzy miesiące temu.

Wynika z tego, że przychody do 3618,30 zł miesięcznie brutto, uzyskane przez emeryta lub rencistę w grudniu 2020 roku oraz w styczniu i lutym 2021 roku, nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia wypłacanego z ZUS.

Obecna kwota zmniejszenia została ustalona na:

  • 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

O tyle zostanie zmniejszone dane świadczenie, jeśli przekroczymy próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jak podaje serwis prawo.pl, od 1 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku kwota przychodu odpowiadająca: 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2020 r. wynosi 3618,30 zł brutto - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury lub renty. 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2020 r. wynosi 6719,70 zł brutto - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury lub renty.

Uwaga! Emeryci i renciści, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swojego świadczenia bez obawy, że ZUS zmniejszy im jego wysokość.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, którzy są niezdolni do pracy z powodu odbytej służby wojskowej, a także ci pobierający renty po osobach uprawnionych do tych świadczeń oraz rentę rodzinną, której kwota jest wyższa od pobieranej przez nich emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News