emerytura
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 13 Stycznia 2021

Waloryzacja emerytur jednak wyższa niż zakładano? Rząd obserwuje inflację

Rząd w 2021 roku chce przeprowadzić kwotowo-procentową waloryzację emerytur. Tym samym założył, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 3,84 proc. Jednak ze względu na inflację marcowa podwyżka świadczeń może być wyższa. - Liczymy się z każdym wariantem, waloryzacja emerytur może być powyżej 4 proc. - zaznacza w rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rząd zakłada, że emerytury w 2021 roku będą waloryzowane na poziomie 3,84 proc., jednak nie mniej niż 50 zł brutto. Minimalna emerytura po waloryzacji ma wynosić zatem 1250 zł brutto, czyli ok. 1065 złotych na rękę.

Waloryzacja rent i emerytur zależna jest od kilku czynników m.in. od wzrostu płac i inflacji w gospodarstwach seniorów.

Ta wyliczana jest na podstawie przeciętych zakupów statystycznego emeryta.

PIT-2, czyli wyższa pensja. Wyjaśniamy, czym jest oświadczenie i kto powinien je złożyćPIT-2, czyli wyższa pensja. Wyjaśniamy, czym jest oświadczenie i kto powinien je złożyćCzytaj dalej

W połowie stycznia Główny Urząd Statystyczny poinformował, że tzw. inflacja emerycka wyniosła aż 3,9 proc. To znacznie więcej, niż zakładał wcześniej rząd – wylicza dziennik.

Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur prawdopodobnie również zostanie podniesiony. O ile?

- Waloryzacja może wynieść między 4 a 4,5 proc., czyli będzie rekordowa, a to oznacza, że potrzebne będzie dodatkowe ok. 2 mld zł dla seniorów. Choć rząd ma nadzieję, że ten wskaźnik będzie bardziej korzystny dla budżetu – ocenia w rozmowie z Super Expressem Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

- W tej chwili mamy przyjęty wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,84 proc. i kwotową waloryzację na poziomie nie mniej niż 50 zł. Mamy jednak ten mechanizm zabezpieczający przy wyższej inflacji. I jeśli ona będzie wyższa to i wskaźnik waloryzacji będzie wyższy. Ostateczne dane będziemy znali na koniec stycznia – dodaje w rozmowie z gazetą wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Gdyby wskaźnik waloryzacji wyniósł 4,5 proc., minimalna emerytura wzrosłaby o ok. 54 zł brutto, a świadczenie w wysokości 2500 zł zostałoby podwyższone o ok. 112 złotych brutto.

Wskaźnik waloryzacji poznamy pod koniec stycznia. Obecnie projekt dotyczący tegorocznej waloryzacji rent i emerytur trafił ponownie do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News