waloryzacja rent i emerytur
Marek BAZAK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Emerytury 2021. Do portfeli seniorów wpadnie więcej pieniędzy. Wiemy, jak będzie rosnąć twoja emerytura

Po waloryzacji, emerytura minimalna w 2021 roku ma wynosić ok. 1065 złotych na rękę. Reszta świadczeń ma wzrosnąć procentowo o 3,84 proc. Dodatkowo w kwietniu i październiku 2021 roku, emerytom mają zostać wypłacone trzynaste i czternaste emerytury w wysokości ok. 1020 złotych na rękę.

Waloryzacja przyszłorocznych emerytur chociaż odczuwalna, nie będzie tak atrakcyjna, jak to wcześniej zapowiadali rządzący.

Mimo to, emeryci w 2021 roku mogą liczyć na trzynaste i czternaste emerytury. Niestety, nie wszyscy seniorzy załapią się na dodatkowe świadczenie.

Jeszcze w 2019 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że waloryzacja emerytur w 2021 roku nie będzie niższa niż 70 złotych brutto, czyli ok. 57 złotych na rękę. I choć w 2020 roku rządzący wywiązali się z tej obietnicy, waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku będzie niższa.

Wyniesie 50 złotych brutto, czyli ok. 40 złotych na rękę. Wynika to z decyzji rządu, który 15 grudnia przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Czytaj dalej

Kwoty te nie są dużym zaskoczeniem, ponieważ już w sierpniu premier Mateusz Morawiecki informował:

- W 2021 do każdej najniższej emerytury dołożymy co najmniej 50 zł (brutto), tak by z roku na rok zwłaszcza te najniższe świadczenia rosły – pisał premier Mateusz Morawiecki w liście do emerytów opublikowanym w sierpniu w Super Expressie.

Zatem emeryci, którzy obecnie pobierają minimalną emeryturę, czyli 1200 zł brutto, w 2021 roku mogą liczyć na 1250 zł brutto, czyli ok. 1065 złotych na rękę. Emerytury seniorów otrzymujących wyższe świadczenie od emerytury minimalnej wzrosną procentowo o wskaźnik waloryzacji - 3,84 proc.

Renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostaną podniesione także do 1250 zł brutto.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł brutto.

Oprócz waloryzacji, w 2021 roku rząd planuje wypłacić seniorom trzynastą i czternastą emeryturę.

I tak trzynaste emerytury mają trafić do seniorów w kwietniu 2021 roku. Według prognoz rządu świadczenie wyniesie ok. 1022 złotych na rękę.

Jeśli chodzi o czternaste emerytury, projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe świadczenie nie został jeszcze uchwalony, jednak w budżecie na przyszły rok zarezerwowano na ten cel pieniądze.

Uwaga! Czternasta emerytura w pełnej wysokości ok. 1030 złotych na rękę trafi do tych seniorów, którzy pobierają świadczenie nie wyższe niż 2415 złotych na rękę. Im wyższe świadczenie, tym kwota dodatkowej emerytury będzie zmniejszona, w ramach zasady "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że ponad 700 tys. emerytów ze świadczeniami powyżej 3452 zł netto, nie dostanie ani grosza. Czternaste emerytury mają zostać wypłacone w ostatnim kwartale 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News