fajerwerki
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Konrad Bińczyk - 31 Grudnia 2020

Czy można strzelać fajerwerkami z balkonu? Odpowiedź na pytanie znajdziemy w przepisach kodeksu wykroczeń

Wprowadzone obostrzenia mogą utrudnić wielu osobom przywitanie nowego roku. Zakaz przemieszczania się i zakaz zgromadzeń poza wyznaczonym limitem osób sprawi, że sylwester 2020 będzie z reguły świetowany głównie w domu w kameralnej atmosferze.

Co więcej, wiele miast wycofało się z tradycyjnych pokazów sztucznych ogni. Powód? Z jednej strony panująca epidemia, a z drugiej troska o zwierzęta.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają także przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Jak te przepisy mają się jednak do zakazu przemieszczania się wprowadzonego od 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia?

Prawnik o sylwestrowym zakazie: Ustawodawca miał dwie możliwości, żeby wybrnąć z sytuacji. Co to oznacza dla nas?Prawnik o sylwestrowym zakazie: Ustawodawca miał dwie możliwości, żeby wybrnąć z sytuacji. Co to oznacza dla nas?Czytaj dalej

- Jeżeli jesteśmy na swojej posesji, (odpalenie fajerwerków przyp. red.) nie powinno to stanowić żadnego problemu. Gdybyśmy jednak chcieli udać się w konkretne miejsce, gdzie zawsze zbiera się większa liczba osób, musimy się liczyć z tym, że spotkamy tam patrol policji. Pamiętajmy, że tej nocy obowiązuje zakaz przemieszczenia się z dwoma wyjątkami. Odpalanie fajerwerków nie jest czynnością zaspokajającą nasze niezbędne potrzeby życia codziennego, więc musimy liczyć się z karami, o którym mówiliśmy wcześniej – powiedział w rozmowie z Onetem adwokat Jakub Koryl.

A co w sytuacji, gdy nie mamy własnego ogródka? Czy można odpalać fajerwerki na balkonie?

- Strzelanie fajerwerkami z balkonu komplikuje nieco stan prawny. W grę wchodzi bowiem zastosowanie art. 82 §1 pkt 5) kodeksu wykroczeń. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo może oznaczać karę grzywny, nagany, bądź aresztu. Warunkiem zastosowania tego przepisu jest możliwość wywołania przez nas pożaru – informuje portal bezprawnik.pl.

Należy także mieć na uwadze, że odpalając fajerwerki na balkonie, możemy naruszyć przepisy obowiązujące daną wspólnotę mieszkaniową.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News