PIT
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 14 Stycznia 2021

Ulgę na internet można odliczyć w PIT także za 2020 rok

Odliczenie wydatków na internet w ramach ulgi w PIT jest cały czas możliwe. Jest ona jednym z najczęściej stosowanych odliczeń w zeznaniu podatkowym. Jednak można z niej korzystać tylko przez dwa lata – podaje portal prawo.pl.

Ulgę na internet wprowadza przepis art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulgę na internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego jej poniesienie i zawierającego: dane identyfikującego kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługę), rodzaj zakupionej usługi, kwotę zapłaty – tłumaczy portalowi prawo.pl Sebastian Kałuża, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce

- Istotne jest to, że, zgodnie z podstawową zasadą obowiązującą w polskim systemie podatkowym, to jest zasadą samoobliczenia podatku, nie ma konieczności przedstawiania dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków wraz z zeznaniem podatkowym – dodaje ekspert.

Ruszyły dopłaty do czynszu. Nawet 1500 złotych miesięcznie przez pół rokuRuszyły dopłaty do czynszu. Nawet 1500 złotych miesięcznie przez pół rokuCzytaj dalej

Dokumenty, na których podstawie skorzystano z ulgi, należy jednak okazać na wezwanie organu podatkowego.

Sebastian Kałuża podkreśla w portalu prawo.pl, że w przypadku usług mieszanych (np. internet plus telewizja), odliczyć można wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania samego internetu oraz pod warunkiem, że kwota tego wydatku jest wyodrębniona.

Uwaga! W 2013 roku w ustawie o PIT wprowadzono ograniczenie, zgodnie z którym ulga na internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

- W związku z powyższym, jeżeli podatnik skorzysta po raz pierwszy z odliczenia, prawo do ulgi będzie mu przysługiwać za dany rok oraz za rok po nim następujący. Jeżeli podatnik nie skorzysta z odliczenia w roku następującym, nie może już w latach późniejszych skorzystać z ulgi – informuje w portalu prawo.pl Sebastian Kałuża.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News