NFZ
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Zmiany w Internetowym Koncie Pacjenta. Możliwy będzie wgląd w dokumentację medyczną

Już od lipca 2021 roku zostanie wdrożona nowa funkcja Internetowego Konta Pacjenta. W myśl nowej funkcjonalności, każdy pacjent będzie miał dostęp do swojej dokumentacji medycznej w zaledwie kilka kliknięć.

IKP to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy pacjent może w prosty sposób sprawdzić swoją historię recept, skierowań i zwolnień.

Może także przeglądać historię medyczną swoich dzieci i osób, które upoważniły go do tego. Do korzystania z IKP niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.

- Aby e-zdrowie i telemedycyna mogły się dalej rozwijać, konieczne jest wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz rejestracji zdarzeń medycznych.

Uruchomiliśmy e-receptę, wdrożyliśmy e-skierowanie, które od 8 stycznia będzie obowiązkowe, rozpoczęliśmy pilotaż wymiany pomiędzy podmiotami dokumentacji medycznej, pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami: udostępnianiem zdarzeń medycznych oraz centralną e-rejestracją, która będzie dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Te usługi są kluczowe dla cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce - informował Andrzej Sarnowski, zastępca dyrektora do spraw rozwoju SIM i wdrożeń Centrum e-Zdrowia cytowany przez portal rp.pl.

Z kolei portal antyweb.pl podaje, że już od lipca 2021 roku w IKP będą dostępne informacje o każdej wizycie lekarskiej pacjenta oraz wyznaczonych przez specjalistę badaniach.

Jest to o tyle przydatne, że każdy pacjent będzie mógł udostępniać swoją dokumentację medyczną wybranym lekarzom specjalistom bez konieczności zabierania jej na wizytę.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nową funkcjonalność IKP mają przygotować dwie firmy, z którymi podpisano już stosowne umowy.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News