śmieci w lesie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 13 Stycznia 2021

Wyższe kary za śmiecenie. Resort klimatu mówi STOP trucicielom

Nawet 5000 zł za śmiecenie i do 25 lat za przestępstwa środowiskowe. To propozycja nowego prawa, które powstaje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

- W najbliższych tygodniach opublikujemy projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania przeciwko środowisku. Czas skończyć z pokutującym mitem, że to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jacek Ozdoba, polityk Solidarnej Polski oraz wiceminister klimatu i środowiska.

Dziennik informuje, że najpoważniejsze przestępstwa, w tym te, które narażają ludzi na utratę życia zdrowia oraz za nielegalną działalność transgraniczną, groziło nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dziś grozi za to maksymalnie 12 lat.

Mateusz Morawiecki: Zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, InstagramaMateusz Morawiecki: Zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, InstagramaCzytaj dalej

"Zgodnie z założeniami projektu najsurowszą karę mógłby ponieść np. prezes firmy, który osobiście zdecydowałby o zrzucie rakotwórczych nieczystości do lokalnego jeziorka, w którym kąpią się ludzie. Albo ktoś, kto nielegalnie zwozi najbardziej niebezpieczne odpady do Polski, by na tym zarobić" - czytamy w "DGP".

Dziennik podaje, że z 500 do 5000 zł ma zostać zwiększona maksymalna sankcja za śmiecenie.

"Rozważany jest też wariant, by osobom w ten sposób zanieczyszczającym środowisko groziła dodatkowa kara – sprzątanie. Przykładowo za wyrzucenie worka z odpadami do lasu musiałyby przez określony czas zbierać śmieci porzucone przez innych" – zaznacza "DGP"

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News