Sejm RP
Jakub Kaminski/East News
Konrad Bińczyk - 21 Stycznia 2021

Posłowie pracują nad nowelizacją procedur w sprawach karnych. Zdaniem niektórych prawników projektowane przepisy mogą ograniczyć prawo do obrony

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują nad usprawnieniem procesów karnych. Chodzi m.in. o sposób doręczania odpisów aktu oskarżenia oraz o zachęcenie sędziów do częstszego wyznaczania posiedzeń wstępnych. Prawnicy alarmują jednak, że przy okazji zmian może zostać ograniczone prawo obywateli do obrony - donosi Patrycja Rojek-Socha w portalu prawo.pl.

Nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego ma dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej dotyczącej zwalczania terroryzmu.

W Sejmie trwają już prace nad tym zagadnieniem, jednak jak informuje portal prawo.pl, posłowie PiS proponują przy okazji uchwalić szereg dodatkowych rozwiązań, m.in. umożliwić doręczanie oskarżonym odpisów aktu oskarżenia w postaci elektronicznej poprzez ich przesłanie na adres poczty elektronicznej.

Kolejna zmiana ma dotyczyć posiedzenia wstępnego.

Niektórzy prawnicy podnoszą jednak, że proponowane przepisy mogą uderzyć w prawo do obrony oskarżonych.

Waloryzacja emerytur jednak wyższa niż zakładano? Rząd obserwuje inflacjęWaloryzacja emerytur jednak wyższa niż zakładano? Rząd obserwuje inflacjęCzytaj dalej

- Kiedyś akt oskarżenia musiał być doręczany w postaci odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem, bądź w oryginale. Jestem zwolenniczką sprawności i przyspieszenia postępowań oraz wykorzystywania możliwości technicznych i elektronicznych. Ale obawiam się interpretacji daty doręczenia jako liczonej od daty transmisji danych. Kolejna kwestia, co z osobami wykluczonymi cyfrowo? Wprawdzie prokurator czy sąd będzie miał potwierdzenie wysłania i sam akt oskarżenia, ale czy jeżeli oskarżony albo obrońca zadeklarują, że nie mają aktu oskarżenia, to będzie można uznać, że był doręczony czy nie? Bo jeśli nie, to przecież nie można prowadzić postępowania – mówi w portalu prawo.pl adwokat, dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Obawę mecenas budzą także zmiany w przepisach dotyczących posiedzeń wstępnych, a szczególnie kwestia konieczności składania na takim posiedzeniu przez strony wniosków na przykład o ustanowienie obrońcy.

- Ustawodawca przyjmuje, że jeżeli wnioski te złożone będą później - pozostawione zostaną bez rozpoznania, chyba że wnioskodawca wykaże okoliczności uzasadniające takie ich złożenie. Proszę sobie wyobrazić przeciętnego obywatela, który występuje przed sądem rejonowym czy okręgowym, nie korzysta z pomocy obrońcy lub pełnomocnika. W jaki sposób ma wykazać te nadzwyczajna okoliczności, skoro nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem? A co jeżeli nie stawi się na posiedzeniu wstępnym? - mówi w rozmowie z portalem prawo.pl Gajowniczek-Pruszyńska.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News