Jarosław Gowin
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Lokal za grunt. Sejm przegłosował ustawę, która ma pomóc w budowaniu osiedli mieszkaniowych

Sejm przegłosował 16 grudnia ustawę stworzoną przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Nowe prawo, zwane potocznie "lokal za grunt" ma uwolnić grunty w posiadaniu gmin pod budowę osiedli mieszkaniowych.

Za ustawą o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, potocznie nazywaną ustawą "lokal za grunt", głosowało 436 posłów. Nikt nie był przeciwko niej, natomiast 16 osób wstrzymało się od głosu – informuje money.pl.

- Uchwalona przez Sejm ustawa to pierwsza z propozycji rozwiązań tworzących część rynkową pakietu mieszkaniowego. Zawiera ona narzędzia sprzyjające inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu współpracy między samorządami i inwestorami – powiedział cytowany w komunikacie Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

To właśnie w jego resorcie powstało nowe prawo, którego efektem ma być to, że inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania i lokale służące samorządom.

- Dziś częstym wyzwaniem dla inwestorów jest uzyskanie dostępu do gruntów odpowiednich pod budowę osiedli mieszkaniowych. Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców – dodawał Gowin cytowany w komunikacie resortu.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Co ważne, zdaniem wicepremiera gminy będą mogły liczyć "na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej".

- Jest to szczególnie istotne, bo pomaga zapewnić zarówno rozwiązania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynków, jak i te pozytywnie wpływające na jakość zamieszkiwania - informuje Gowin, w komunikacie resortu rozwoju, pracy i technologii.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News