policja
Piotr Molecki/East News
Konrad Bińczyk - 9 Stycznia 2021

Nie będziesz już mógł odmówić przyjęcia mandatu? Pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w piątek projekt nowelizacji ustawy - kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Wśród propozycji zmian pojawiło się m.in. zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Cel nowelizacji? "Usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Ponadto proponowane postępowanie odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy" – dowiadujemy się z druku projektu, który pojawił się na stronie Sejmu w dziale "druki sejmowe".

Kontrowersje wzbudzają zmiany w artykule 97 ustawy. Nowelizacja przedstawiona przez grupę posłów PiS proponuje uchylenie punktu 2 artykułu, który obecnie mówi o tym, że "sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego".

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy podczas interwencji policja może kazać nam odblokować telefon? Prawnik wyjaśniaCzy podczas interwencji policja może kazać nam odblokować telefon? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Zmienione zostało też brzmienie punktu 3 artykułu 98 ustawy, który w nowelizacji brzmi: "Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego".

Z kolei w punkcie 8 artykułu 98 noweli ustawy możemy przeczytać: "W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany".

Otrzymany mandat według projektu noweli wciąż będzie jednak można zaskarżyć do sądu, który mógłby wstrzymać jego wykonanie lub jak czytamy w projekcie: "w szczególności wymierzyć karę surowszą lub surowszego rodzaju, jak również orzec środek karny. Od wydanego w pierwszej instancji wyroku zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania przysługiwałaby apelacja do sądu okręgowego".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News