Marcin Warchoł
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 12 Stycznia 2021

Wiceminister sprawiedliwości o projekcie dotyczącym mandatów: Rozszerzamy prawa obywateli

Marcin Warchoł z Solidarnej Polski odniósł się na poniedziałkowej konferencji prasowej do kontrowersyjnego projektu dotyczącego mandatów. Wiceminister sprawiedliwości tłumaczył, że projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PiS niejako rozszerzałby prawo odmowy przyjęcia mandatu i dawał jeszcze większe pole do działania dla obywatela.

- Dziś nie ma praktycznie możliwości odwołania się od otrzymanego mandatu. Nasz projekt to umożliwi. Wystarczy, że obywatel przedstawi własną wersję wydarzeń, a to policjant będzie musiał ustalać personalia i inne szczegóły, a sąd dalej sprawę przejmie. Mandat wystawiony przez policjanta jest jedynie propozycją ukarania. To państwo musi udowodnić winę obywatelowi, nie obywatel swoją niewinność - przekonywał Warchoł na konferencji.

- Tym projektem wracamy do cywilizowanych reguł, bo żadne państwo nie może sobie pozwolić na marnotrawstwo pieniędzy i ludzi – dodawał, tłumacząc, że co dziesiąty obywatel nie przyjmuje mandatu i odwołuje się do sądu, co daje około 400 tys. odwołań rocznie. Polityk przedstawił także dane, według których 90 proc. kar jest podtrzymywanych przez sąd.

- Armia ludzi jest odciągana od ścigania przestępców, żeby zajmować się mandatami - mówił wiceminister.

- Wymiar sprawiedliwości powinien być nie tylko sprawiedliwy, ale i sprawny. Ten projekt jest dobry, potrzebny – dodał Marcin Warchoł.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Zaznaczył także, że w Niemczech, we Włoszech, w Holandii i Belgii funkcjonują podobne rozwiązania prawne.

Bez możliwości odmówienia przyjęcia mandatu karnego

Przypomnijmy. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w piątek projekt nowelizacji ustawy - kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Wśród propozycji zmian pojawiło się m.in. zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Kontrowersje wzbudzają zmiany w artykule 97 ustawy. Nowelizacja przedstawiona przez grupę posłów PiS proponuje uchylenie punktu 2 artykułu, który obecnie mówi o tym, że "sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego". Otrzymany mandat według projektu noweli wciąż będzie jednak można zaskarżyć do sądu.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News