Zjednoczona Prawica
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 13 Stycznia 2021

"GW" o kulisach powstania projektu dotyczącego mandatów: W Zjednoczonej Prawicy doszło do zamieszania

"Źle to wyszło, bo nie zdążyliśmy się przygotować z naszymi argumentami. Ale projekt jest dobry i ma poparcie PiS" – mówią "Gazecie Wyborczej" politycy z otoczenia Zbigniewa Ziobry. Z kolei jak donosi dziennik, Porozumienie Jarosława Gowina miało zostać pominięte w rozmowach Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską dotyczących projektu.

W piątek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt nowelizacji ustawy - kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Wśród propozycji zmian pojawiło się m.in. zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego.

"PiS dał zielone światło, poparł nasz projekt. Ale jeszcze tego samego dnia druk zawisł na stronach sejmowych, tempo nas zaskoczyło" – mówią "Wyborczej" Ziobryści.

Gazeta donosi, że właśnie dlatego przedstawiciele Solidarnej Polski dopiero po kilku dniach przystąpili do rekomendowania projektu w mediach.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Solidarnej Polski mówił: "Tym projektem wracamy do cywilizowanych reguł, bo żadne państwo nie może sobie pozwolić na marnotrawstwo pieniędzy i ludzi. (...) Wymiar sprawiedliwości powinien być nie tylko sprawiedliwy, ale i sprawny. Ten projekt jest dobry, potrzebny".

Z kolei jak ustalił Onet, Ministerstwo Sprawiedliwości miało rozesłać do prezesów sądów pisma, w których domaga się informacji, ile odmów przyjęcia mandatu zakończyło się orzeczeniami na korzyść obywateli.

Projektem ma być zaskoczone Porozumienie. Partia Jarosława Gowina ma nie zgadzać się z proponowanymi przepisami.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Krytykuje także jego ścieżkę legislacyjną. "Nie po to mamy radę koalicyjną, żebyśmy byli zaskakiwani przez naszych sojuszników projektami ustaw" - mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z posłów z otoczenia Gowina.

Przypomnijmy. Kontrowersje wzbudzają zmiany w artykule 97 ustawy. Nowelizacja przedstawiona przez grupę posłów PiS proponuje uchylenie punktu 2 artykułu, który obecnie mówi o tym, że "sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego".

Z kolei w punkcie 8 artykułu 98 noweli ustawy możemy przeczytać: "W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News