odśnieżanie samochodu
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 16 Stycznia 2021

Źle odśnieżyłeś samochód? Uważaj, możesz dostać nawet 500 złotych mandatu

Jeśli niewłaściwie odśnieżyłeś samochód, ryzykujesz złamaniem kilku przepisów ruchu drogowego, a w konsekwencji mandatem do 500 złotych i nawet 6 punktami karnymi.

Należy pamiętać, że samochodu nie można odśnieżać na włączonym silniku.

Powód? Postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym jest zakazany. Praca silnika przyczynia się bowiem do hałasu i nadmiernej emisji spalin.

Niezastosowanie się do tego przepisu może grozić mandatem w wysokości 100 zł.

Ponadto policja przypomina, że za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny grozi mandat.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzytaj dalej

- Zgodnie z taryfikatorem, do 500 zł i 6 punktów karnych, zaś za posiadanie nieczytelnych tablic rejestracyjnych 100 zł i 3 punkty karne – wyliczają mundurowi ze śląskiej drogówki cytowani przez portal dziennik.pl, którzy sprawdzali, jak kierowcy odśnieżają swoje samochody.

Policja informuje także, że według przepisów ruchu drogowego, auto musi być przygotowane do jazdy tak, by nie zagrażało innym.

Zalegający na aucie śnieg w chwili spadania z pojazdu będącego w ruchu utrudnia jazdę samym kierującym, ale również stanowi zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników. Spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru – mówią funkcjonariusze cytowani przez portal.

Warto zatem wiedzieć, że śniegu należy pozbyć się z dachu, z szyb, bagażnika, maski, tablic rejestracyjnych, a także ze wszystkich świateł samochodu.

Trzeba również zadbać o dostateczne pole widzenia dla kierowcy.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News