pieniądze
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 19 Stycznia 2021

Rząd w projekt ustawy o akcyzie wplata podwyżkę mandatów skarbowych. Nawet do 14 tys. złotych

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustawach rząd zawarł przepisy dotyczące wysokości mandatu karnego skarbowego – informuje portal bezprawnik.pl.

Sprawa dotyczy kar za wykroczenia skarbowe. Wykroczeniem skarbowym może być na przykład niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej lub niewywiązanie się z terminu płatności podatków.

Obecnie wykroczenia skarbowe zagrożone są karą grzywny w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

W 2021 roku maksymalny mandat skarbowy może zatem opiewać na kwotę 5600 zł.

Ulga na pierwsze dziecko nie dla wszystkich. Ważne informacje dla rodzicówUlga na pierwsze dziecko nie dla wszystkich. Ważne informacje dla rodzicówCzytaj dalej

Jednak jak donosi portal bezprawnik.pl: "rządzący planują pewne zmiany w tym zakresie i proponują wyższe mandaty skarbowe. (...) Zgodnie z przepisem mandat mógłby wynosić bowiem maksymalnie pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2021 roku właśnie 14 tys. złotych".

Co ciekawe, podwyżkę wysokości mandatów skarbowych rządzący zawarli nie w nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a w projekcie ustawy o akcyzie.

Uzasadnienie zmian? Ustawodawca wskazuje, że projektowane przepisy miałyby odciążyć sądy.

Jeśli byłoby bowiem możliwe niezwłoczne nałożenie wyższego mandatu skarbowego, organ nakładający grzywnę nie musiałby występować do sądu z aktem oskarżenia.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News