kontrola drogowa
TOMASZ RADZIK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Czy za jazdę samochodem w sylwestra i Nowy Rok grozi nam mandat? Przepisy dopuszczają pewne wyjątki

Zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia został wprowadzony rządowym rozporządzeniem. Na kierowców, którzy zdecydują się podróżować w tym czasie, mogą czekać kontrole i mandaty.

Czasowy zakaz przemieszczania się, uważany przez Rzecznika Praw Obywatelskich za akt bezprawia legislacyjnego oraz przez grono prawników za niekonstytucyjny, będzie obowiązywał w całym kraju w sylwestrową noc.

Rządowe rozporządzenie pozwala na przemieszczanie się:

w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych,

w celu wykonywania działalności gospodarczej,

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Co to oznacza dla kierowców?

"Sylwester i Nowy Rok jak zawsze są czasem wytężonej pracy policjantów na terenie całego kraju. Blisko 20 tysięcy funkcjonariuszy jest zaangażowanych do działań prewencyjnych. Policjanci na terenie całego kraju jak co roku będą dbali o bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz realizowali te interwencje, w których dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Każdorazowo decyzja o sposobie zakończenia interwencji jest podejmowana indywidualnie przez policjantów przeprowadzających czynności. Szczególną uwagę będziemy zwracać na badanie trzeźwości kierujących pojazdami. Kierowcy mogą spodziewać się również reakcji policjantów na przekroczenie prędkości" – odpowiedział nam sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

- Podczas kontroli drogowej dążyć będą do ustalenia stanu faktycznego związanego z przebywaniem kierowcy i ewentualnych pasażerów w miejscu kontroli. O dalszym postępowaniu na miejscu kontroli decyduje policjant prowadzący interwencję – dodał portalowi dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Komisarz zaznaczył, że w przypadku gdy kierowca naruszy prawo, policja może go pouczyć, wystawić mandat karny w wysokości do 500 zł lub sporządzić wniosek do sądu oraz wniosek do Inspekcji Sanitarnej.

Z kolei służby sanitarne mogą nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. zł.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News