fajerwerki
Obraz Christel SAGNIEZ z Pixabay
Konrad Bińczyk - 27 Grudnia 2020

Mandat za odpalenie fajerwerków w sylwestra? Jeden wojewoda wydał już rozporządzenie

Okazuje się, że zakaz przemieszczania się obowiązujący od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia, może w niektórych przypadkach zostać rozszerzony o zakaz puszczania fajerwerków. Rozporządzenie w tej sprawie wydał już wojewoda lubelski.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenie, w którym zakazał używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych od 26 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021 – poinformowało Radio ZET.

Od zasady jest jednak pewien wyjątek. Odpalanie fajerwerków będzie dozwolone 31 grudnia 2020 do godz. 19:00 oraz 1 stycznia 2021 od godz. 6:00.

Oznacza to, że w trakcie zakazu ustanowionego na mocy rządowego rozporządzenia, używanie wyrobów pirotechnicznych będzie zabronione.

Wojewoda lubelski informuje, że celem zakazu jest „ochrona życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego”.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

"Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę" – czytamy w komunikacie wojewody.

Za złamanie zakazu, które będzie traktowane jako wykroczenie, może grozić kara grzywny.

Przypomnijmy. W Polsce zgodnie z prawem, obowiązuje zakaz używania fajerwerków i środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem 31 grudnia i 1 stycznia. Ograniczenie (tak samo jak rozporządzenie wojewody) nie obejmuje pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz podmiotów, które są uprawnione do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Mimo to, wiele miast już od kilku lat rezygnuje z pokazów pirotechnicznych na rzecz tych laserowych. Jest to podyktowane m.in. troską o zdrowie i dobro zwierząt.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News