fotoradary
Piotr Molecki/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Czy mandat z fotoradaru może się przedawnić? Ważne informacje dla kierowców

Jechałeś za szybko i złapał cię fotoradar? Warto wiedzieć, po jakim czasie przyjdzie do ciebie mandat i czy może się on przedawnić.

Złamałeś przepisy drogowe, więc musisz liczyć się z konsekwencjami. Nawet jeśli nie spowodowałeś kolizji lub wypadku, być może i tak będziesz musiał zapłacić mandat.

Jeśli na gorącym uczynku nie przyłapała cię policja, mógł zrobić to fotoradar. Mimo, że fotoradary na drogach poprzedzone są odpowiednimi znakami, w 2019 roku zarejestrowały 1,6 mln naruszeń przepisów.

W ogromnej większości – 1,573 mln – były to przekroczenia dozwolonej prędkości, a w przypadku 33 tys. chodziło o przejazd na czerwonym świetle.

Okazuje się, że jeśli złapał nas fotoradar, mandat do naszej skrzynki może zgodnie z prawem trafić do 180 dni od popełnienia wykroczenia. Jak dokładnie wygląda procedura? Najpierw do właściciela pojazdu zostaje wysłane wezwanie.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Osoba ta musi wypełnić oświadczenie, a dokładnie jedno z trzech oświadczeń:

1. Dla osoby, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia;

2. Dla właściciela, który wskazuje, kto kierował jego pojazdem w czasie wykroczenia;

3. Dla właściciela, który nie wskazuje, kto prowadził pojazd w określonym momencie.

W oparciu o oświadczenie, system nakłada i przesyła mandat, kieruje sprawę do sądu lub wysyła oświadczenia do osoby, którą wskazał właściciel pojazdu – informuje portal businessinsider.com.pl. Co ciekawe mandat można próbować umorzyć, odłożyć termin płatności lub rozłożyć go na raty. Należy jednak wysłać pisemny wniosek na adres GITD Biuro Finansowo Gospodarcze, Wydział Orzecznictwa, Aleje Jerozolimskie 94 00-807 Warszawa i podać numer i serię mandatu.

Jednak, aby starać się umorzyć mandat lub odroczyć jego termin płatności, mandat należy najpierw przyjąć. A co z przedawnieniem mandatu? Warto pamiętać, że przedawnieniu może ulec wyłącznie mandat kredytowany. Jeśli przyjmiemy mandat, może on być ściągnięty w ciągu trzech lat, po tym czasie się przedawnia.

Jeśli zaś odmówimy przyjęcia i sprawa zostanie skierowana do sądu, to ten w ciągu roku powinien rozpocząć postępowanie i ma dwa lata na wydanie wyroku. Jeśli ten termin nie zostanie dochowany, mandat ulegnie przedawnieniu podaje businessinsider.com.pl.

W 2020 roku obowiązują następujące kary za przekroczenie prędkości:

  • - 6-10 km/h – do 50 zł,
  • - 11-20 km/h – między 50 a 100 zł i 2 punkty karne,
  • - 21-30 km/h – od 100 do 200 zł i 4 punkty karne,
  • - 31-40 km/h – mandat w wysokości od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych,
  • - 41-50 km/h – od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych,
  • - powyżej 50 km/h od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News