
Marihuana będzie w Polsce legalna? Ruszają konsultacje projektu
Ruszają konsultacje w sprawie pakietu ustaw dotyczących m.in. dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek i konopi siewnych - poinformowała szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy.
Celem pakietu ustaw, który ma zostać złożony do 20 kwietnia, jest m.in. dekryminalizacja posiadania marihuany do celów rekreacyjnych oraz uściślenie przepisów dotyczących marihuany medycznej i konopi siewnych.
Posłanka Lewicy poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w poniedziałek rozpoczęły się szerokie konsultacje założeń projektów z ekspertami, instytucjami i organizacjami społecznymi.
Mają one potrwać do 12 lutego. Maciejewska tłumaczy, że punktem wyjścia w projekcie dotyczącym dekryminalizacji marihuany jest uprawa czterech krzaków i posiadanie pięciu gramów na własny użytek.
Parlamentarny zespół zajmuje się także kwestią marihuany medycznej. Korzystanie z medycznej marihuany jest niby u nas legalne od kilku lat, ale rocznie sprzedaje jej się zaledwie ok. 70-80 kg – przypomina portal bezprawnik.pl.
- Chcemy przede wszystkim, żeby marihuana medyczna była dostępna: w aptekach i cenowo. Dlatego chcemy dopuszczenia upraw w Polsce oraz refundacji leków. Zastanawiamy się w jakiej skali, ale refundacja powinna być zapewniona np. w przypadkach padaczki lekoopornej czy innych chorób jak nowotwory, gdzie medyczna marihuana jest stosowana, by łagodzić dolegliwości - powiedziała PAP Maciejewska.
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
