Przemysław Czarnek
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Zmiany na maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty. Ministerstwo podało szczegóły

Egzamin maturalny w 2021 roku odbędzie się na nowych zasadach. Zniesiony zostanie obowiązek przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Szereg zmian dotknie także egzamin ósmoklasistów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że szef resortu Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – podaje wp.pl. Zmiany są znaczne.

W trakcie przyszłorocznego egzaminu maturalnego, egzaminy ustne z języka polskiego, mniejszości narodowej oraz języka obcego będą nieobowiązkowe.

Przystąpić do nich będą mogli chętni. Zostanie także zniesiony obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Co więcej, w arkuszach z geografii na poziomie rozszerzonym "usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata" - czytamy w rozporządzeniu.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Z kolei w arkuszach z matematyki urzędnicy ograniczyli wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, a także w całości zredukowali wymagania dotyczące brył obrotowych.

Obniżono także ogólną liczbę punktów do zdobycia z 50 do 45 oraz zmniejszono liczbę zadań otwartych z 9 do 7.

Zmiany dotkną także egzaminu ósmoklasistów. Resort wykreślił z listy lektur obowiązkowych "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.

W części matematycznej ograniczył wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz bryłach przestrzennych.

Z kolei w arkuszu z języka angielskiego nie będzie pytań dotyczących czasu past perfect oraz mowy zależnej.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News