Adam Niedzielski
Horenst1/commons.wikimedia.org/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en/size reduction
Konrad Bińczyk - 30 Grudnia 2020

Minister Zdrowia ostrzega przed łamaniem sylwestrowych ograniczeń. "Kara w wysokości do 30 tys. złotych"

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przyznał we wtorkowej rozmowie w Radiu Zet, że gdy ktoś w sylwestra złamie obostrzenia, może dostać mandat lub narazić się na postępowanie administracyjne zagrożone karą do 30 tys. złotych.

Rządowym rozporządzeniem z 21 grudnia wprowadzono m.in czasowy zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc.

"Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" – czytamy w rozporządzeniu.

Minister Zdrowia pytany we wtorek w Radiu Zet, czy w związku z tym w sylwestra została wprowadzona godzina policyjna powiedział: "Nie ma żadnej godziny policyjnej, bo to jest sformułowanie, które na poziomie formalnym nie istnieje. (...) Mamy ograniczenia przemieszczania się. One są uregulowane w rozporządzeniu epidemicznym". "To jest przepis, to jest regulacja, która znajduje się w rozporządzeniu" - dodawał później.

Prawnicy stoją na stanowisku, że restrykcja sylwestrowa narusza m.in. artykuł 52 Konstytucji RP, który gwarantuje wolność poruszania się po terytorium kraju.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Jednak Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd działa w ramach prawa. "Mamy w konstytucji artykuł 52, który właśnie wprowadza możliwość ograniczenia tej swobody poruszania się ustawą. Ustawa o zwalczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym ma artykuł 46, do którego państwa odsyłam. A następnie rozporządzenie takie przepisy zawiera" – tłumaczył polityk.

Co więcej, pytany przez Radio Zet o kary dla osób, które złamią sylwestrowe obostrzenia mówił: "Tak. Będą mandaty, a co więcej, policja po każdej takiej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, które jest prowadzone przez głównego inspektora, czy w ogóle przez inspektoraty sanitarne".

Niedzielski dodał, że w postępowaniu administracyjnym "jest wymierzona kara w wysokości do 30 tys. zł i ona w ciągu siedmiu dni jest egzekwowana z konta, a dopiero potem przysługuje możliwość odwołania się do sądu administracyjnego".

Powiedział także, że w jego ocenie osoba, która wyjdzie w sylwestra na spacer z psem, nie zostanie ukarana mandatem, "chyba że będzie to jakaś czynność nadmiarowa, którą osoba oceniająca sytuację tak oceni" – zaznaczył.

Przypomniał też apel premiera, o nienadużywaniu zapisanych w rozporządzeniu wyjątków, które w określonych sytuacjach pozwalają na przemieszczanie się w sylwestrową noc.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News