ulga abolicyjna
Obraz Steve Buissinne z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Nowa ulga abolicyjna już od stycznia. Wyższe podatki dla pracujących za granicą

Stało się. Od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej, z której korzystają osoby pracujące poza granicami Polski. Niestety niektórzy Polacy zarobkujący poza krajem będą zobowiązani do zapłacenia wyższego podatku dochodowego.

Nowe przepisy ustanowione ustawą z 28 listopada 2020 r. O zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123), wprowadzają zmiany dotyczące tzw. ulgi abolicyjnej.

Uderzą one w polskich rezydentów podatkowych. Ulga abolicyjna jest dostępna dla pracowników, którzy dochód uzyskali w państwie, z którym Polska podpisała umowę o rozliczaniu metodą proporcjonalnego odliczenia – informuje portal money.pl.

Najprościej rzecz ujmując jest to zatem ulga w przepisach prawa podatkowego przeznaczona dla tych podatników, którzy uzyskali przychód za granicą Polski.

Zgodnie z nowymi regulacjami, które zaczną obowiązywać od stycznia, podatnicy będą mogli dokonywać odliczenia od podatku dochodowego w kwocie nieprzekraczającej 1360 zł.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Co więcej, ulga będzie przysługiwała wyłącznie osobom o dochodach zagranicznych poniżej 8 tys. zł.

Portal podatnik.info.pl podaje, że pracownicy, którzy zarobili między 8 tys. złotych a 85 tys. złotych będą musieli odprowadzić podatek rzędu 17 proc., a osoby, które przekroczą górny próg zapłacą podatek w wysokości 32 proc.

Powód zmiany przepisów wyjaśnia resort finansów. Urzędnicy stoją na stanowisku, że do tej pory ulga abolicyjna nie spełniała swojego zadania jeśli chodzi o unikanie podwójnego opodatkowania przez osoby pracujące za granicą.

Zmianę przepisów odczują Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, Australii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Norwegii, Nowej Zelandii, Słowenii, a także na Litwie i Słowacji.

Portal pit.pl podaje, że polskimi rezydentami podatkowymi są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce i spełniające jeden z warunków:

1. posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych,

2. przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News