nowe podatki
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Konrad Bińczyk - 1 Stycznia 2021

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?

W 2021 roku czeka nas wiele zmian w prawie. Zacznie obowiązywać nowa płaca minimalna. Zwaloryzowane zostaną także emerytury i renty. Zaczną też obowiązywać nowe podatki m.in.: podatek od sprzedaży detalicznej, opłata cukrowa, podatek od tak zwanych małpek. Część z nich weszła w życie już od 1 stycznia.

Wyższe emerytury, renty i płaca minimalna

Minimalne wynagrodzenie w 2021 roku wzrośnie o 200 zł. Pensja minimalna wyniesie więc 2800 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie zaś 18,30 zł.

Emerytów i rencistów czeka w marcu podwyżka świadczeń o 3,84 proc., jednak nie mniej niż 50 zł brutto – informuje Onet.

Zatem emeryci, którzy obecnie pobierają minimalną emeryturę, czyli 1200 zł brutto, w 2021 roku mogą liczyć na 1250 zł brutto, czyli ok. 1065 złotych złotych na rękę.

Nowa ulga abolicyjna już od stycznia. Wyższe podatki dla pracujących za granicąNowa ulga abolicyjna już od stycznia. Wyższe podatki dla pracujących za granicąCzytaj dalej

Renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostaną podniesione także do 1250 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie z kolei 937,50 zł brutto.

Nowe podatki i opłaty

Portal Business Insider Polska naliczył aż 19 nowych podatków i opłat, które wejdą w życie w 2021 roku. Oto niektóre z nich:

Podatek od psa - Ministerstwo Finansów podniosło górny limit opłaty do 130,30 zł rocznie. Jednak to każda gmina indywidualnie decyduje o wysokości tej opłaty (do górnego limitu) lub jej braku.

Opłata mocowa - zgodnie z opłatą wyznaczoną przez Prezesa URE, w 2021 roku:

  • gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie,
  • gospodarstwa zużywające od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł miesięcznie,
  • gospodarstwa zużywające 1,2-2,8 MWh rocznie zapłacą 7,47 zł miesięcznie,
  • gospodarstwa zużywające ponad 2,8 MWh rocznie zapłacą 10.46 zł miesięcznie.

Z kolei podmioty inne niż gospodarstwa domowe zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach od 7 do 21.59 w dniach roboczych.

W rachunkach pojawi się także opłata OZE - 2,2 zł za każdą MWh.

Podatek cukrowy - czyli opłata od napojów słodzonych szacowana na kilkadziesiąt groszy. Eksperci wyliczają, że koszt podatku odbije się na konsumentach. Jak? Mowa jest nawet o 30-40 proc. wyższych cenach napojów słodzonych.

Ulga abolicyjna - niektórzy Polacy zarobkujący poza krajem będą zobowiązani do zapłacenia wyższego podatku dochodowego. Zgodnie z nowymi regulacjami, które zaczną obowiązywać od stycznia, podatnicy będą mogli dokonywać odliczenia od podatku dochodowego w kwocie nieprzekraczającej 1360 zł.

Podatek od środków transportowych - będzie dotyczył pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wysokość opłaty będzie zależeć od samorządów.

Abonament RTV - od stycznia 2021 roku będzie obowiązywać nowa, wyższa opłata abonamentowa. I tak za radio trzeba będzie zapłacić 7,50 zł zamiast 7 zł. Z kolei wysokość abonamentu za telewizję wzrosła z 22,70 do 24,50 zł.

Podatek od tak zwanych małpek - wyniesie 25 zł za każdy litr 100 proc. alkoholu w dostarczonym napoju.

Zmiany w prawie budowlanym

Zmienią się warunki techniczne konieczne do spełnienia podczas budowy domu. Chodzi m.in. o współczynnik zużycia energii i współczynnik przenikania ciepła. Jak informuje portal extradom.pl:

  • wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia, od 2021 roku nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/m2,
  • współczynnik przenikania ciepła (U) od 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych i 0,9 W/m2K w przypadku okien połaciowych.

Oznacza to konieczność użycia droższych materiałów budowlanych i zastosowania m.in. grubszych ścian.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News