
Papież Franciszek zmienił przepis prawa kanonicznego. Kobiety lektorami i akolitami
Papież Franciszek zmodyfikował paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego ustalając, że kobiety mogą mieć dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas celebracji liturgicznych.
Papież swoją decyzję ogłosił w poniedziałek w Watykanie w liście apostolskim zatytułowanym "Spiritus Domini".
"Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła" – brzmi nowy przepis.
Papież Franciszek zaznaczył, że fakt, iż kobiety czytają Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych czy też posługują przy ołtarzu jako ministranci czy szafarki Eucharystii nie jest niczym nowym.
W wielu diecezjach taka praktyka była stosowana od dawna. Teraz jednak zapadła oficjalna decyzja w tej kwestii.
Papież w liście apostolskim przypomniał swoje stanowisko z 2020 roku, że kobiety powinny mieć bardziej rzeczywisty i faktyczny wpływ na organizację, najważniejsze decyzje i kierowanie wspólnotą kościelną.
Zaznaczył jednak, że zmiana prawa nie oznacza, że kobiety mogą być wyświęcane na kapłanów.
Franciszek zacytował słowa świętego Jana Pawła II: "Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom".
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
