papież Franciszek
LUKASZ GAGULSKI/East News
Konrad Bińczyk - 11 Stycznia 2021

Papież Franciszek zmienił przepis prawa kanonicznego. Kobiety lektorami i akolitami

Papież Franciszek zmodyfikował paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego ustalając, że kobiety mogą mieć dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas celebracji liturgicznych.

Papież swoją decyzję ogłosił w poniedziałek w Watykanie w liście apostolskim zatytułowanym "Spiritus Domini".

"Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła" – brzmi nowy przepis.

Papież Franciszek zaznaczył, że fakt, iż kobiety czytają Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych czy też posługują przy ołtarzu jako ministranci czy szafarki Eucharystii nie jest niczym nowym.

Przedsiębiorcy pozywają państwo za lockdown. Domagają się odszkodowańPrzedsiębiorcy pozywają państwo za lockdown. Domagają się odszkodowańCzytaj dalej

W wielu diecezjach taka praktyka była stosowana od dawna. Teraz jednak zapadła oficjalna decyzja w tej kwestii.

Papież w liście apostolskim przypomniał swoje stanowisko z 2020 roku, że kobiety powinny mieć bardziej rzeczywisty i faktyczny wpływ na organizację, najważniejsze decyzje i kierowanie wspólnotą kościelną.

Zaznaczył jednak, że zmiana prawa nie oznacza, że kobiety mogą być wyświęcane na kapłanów.

Franciszek zacytował słowa świętego Jana Pawła II: "Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News