Parlament Europejski
EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 22 Stycznia 2021

Parlament Europejski za przepisami dla pracowników do bycia offline po godzinach pracy

Przegłosowana w czwartek wieczorem rezolucja daje prawo do rozłączenia cyfrowego, czyli nieodbierania maili, SMS-ów ani telefonów od pracodawcy, po godzinach pracy i na urlopie.

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do utworzenia przepisów dających pracownikom możliwość cyfrowego odłączenia się od pracy.

Nowe regulacje dadzą wszystkim zatrudnionym w UE prawo do wyłączenia służbowego komputera i telefonu, nieodpowiadania na maile, połączenia i wiadomości dotyczące spraw zawodowych poza czasem pracy, w czasie wolnym, podczas urlopu (także macierzyńskiego lub ojcowskiego) i świąt – informuje Interia Biznes.

"Rośnie presja, żebyśmy byli zawsze aktywni i osiągalni, zawsze podłączeni do sieci" - powiedział cytowany przez portal maltański europoseł Alex Agius Saliba z grupy socjaldemokratów.

Ustawa o 14. emeryturze uchwalona. Podano także wskaźnik waloryzacjiUstawa o 14. emeryturze uchwalona. Podano także wskaźnik waloryzacjiCzytaj dalej

"Praca zdalna sprawia, że odłączenie się od sieci jest szczególnie trudne. W efekcie pracujemy dłużej, ciężej, zacieramy równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym" – dodawał polityk.

Jak przyznali europejscy prawnicy, obecnie w UE nie funkcjonują żadne przepisy pozwalające pracownikom do bycia offline. Eurodeputowani wezwali KE do stworzenia regulacji, które ustanowią minimalne wymogi dotyczące pracy zdalnej i doprecyzują jej warunki i okres odpoczynku.

Z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofund) wynika, że osoby pracujące regularnie z domu dwa razy częściej przekraczają zapisany w prawie unijnym maksymalny 48-godzinny tydzień pracy niż pracownicy wykonujący obowiązki w firmie.

Zaś 27 proc. pracujących zdalnie przyznaje, że zdarza im się pracować w czasie wolnym codziennie lub kilka razy w tygodniu – wylicza Interia.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News