pies, spacer
Obraz Rebecca Schönbrodt-Rühl z Pixabay
Konrad Bińczyk - 12 Stycznia 2021

Wyprowadzanie psa a mandat. Wszystko, co każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć

Poza jednym wyjątkiem polskie prawo nie każe zakładać psom smyczy i kagańców na spacerze. Ale warto pamiętać, że mogą to stanowić przepisy lokalne.

Kodeks wykroczeń mówi, że właściciel ma obowiązek sprawować kontrolę nad zwierzęciem i zachować środki ostrożności. Nie precyzuje natomiast, w jaki sposób ma to zrobić – informuje Onet.

Artykuł 77. Kodeksu mówi, że nie zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Z przepisów wynika zatem, że właściciel musi mieć nad swoim psem kontrolę. Nie jest jednak sprecyzowane czy musi ją osiągnąć przy pomocy smyczy, czy komend.

Uwaga! Art. 166 Kodeksu wykroczeń mówi: kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Zatem w myśl przepisów psy na smyczy musimy trzymać jedynie w lesie. Jednak jak radzą eksperci, nigdy nie jest do końca wiadome czy pies nas posłucha kiedy np. się przestraszy lub zdenerwuje, a trzymanie go na smyczy jest rodzajem asekuracji – podaje Onet.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Należy jednak pamiętać, że mimo iż Kodeks wykroczeń nie zabrania nam wprost wyprowadzania psów bez smyczy, mogą to zrobić przepisy lokalne obowiązujące na terenie danego miasta lub gminy.

Warto jest zapoznać się z konkretnymi uchwałami obowiązującymi w naszym miejscu zamieszkania.

Co ważne, osoby trzymające psy na terenie ogrodzonej nieruchomości muszą dopilnować, aby zwierzęta nie mogły wydostać się na zewnątrz.

Tabliczki z zakazem wyprowadzania psów na tereny zielone nie mają mocy prawnej, można natomiast dostać mandat, jeżeli nie posprzątamy po swoim czworonogu.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News