pies
Obraz PicsbyFran z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Kupiłeś psa? Wyjaśniamy, czy musisz zapłacić podatek

Pies w rozumieniu prawa cywilnego stanowi rzecz. Oznacza to, że umowa sprzedaży psa podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Okazuje się jednak, że to czy kupujący musi zapłacić podatek, zależy od ceny psa.

Umowa kupna-sprzedaży zwierzęcia czasami może być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent wartości transakcji – informuje portal prawo.pl.

Dlaczego nie zawsze? W myśl art. 9 ust. 6 u.p.c.c., zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.

Zatem, jeśli za psa zapłacimy mniej niż 1000 zł, będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Warto jednak zaznaczyć, że czym innym jest podatek od umowy sprzedaży psa, a czym innym opłata za czworonoga, obowiązująca w Polsce od blisko 30 lat.

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Czytaj dalej

Danina jest pobierana przez gminy, które ustalają jej wysokość indywidualnie. Taką opłatę powinno się uiścić każdego roku. Wysokość opłaty można sprawdzić na gminnej stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Ministerstwo Finansów podaje jednak górną granicę, jakiej opłata nie może przekroczyć.

W 2021 roku maksymalna kwota wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa.

Uwaga! Jeśli posiadamy psa od drugiej połowy roku, musimy zapłacić jedynie połowę rocznej stawki.

Businessinsider.com.pl przypomina, że z płacenia rocznej daniny za psa zwolnione są:

  • osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet jeśli zwierzak nie pracuje jako ich przewodnik). W takim wypadku jednak zwolnienie dotyczy tylko jednego psa,
  • osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie,
  • osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy),
  • członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News