pieszy na pasach z telefonem
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 22 Stycznia 2021

Zakaz używania telefonu na przejściu. Sejm uchwalił ustawę

Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, ale przy przechodzeniu przez jezdnię zakazane zostało używanie telefonów komórkowych. Ograniczona została także prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Zakazana została również jazda "na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.

Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało w czwartek 423 posłów, 22 było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych, będzie musiał – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych: zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście – informuje portal prawo.pl.

19-latka ma otrzymać 350 tys. zł za błąd lekarski. Sąd w Kaliszu wydał wyrok19-latka ma otrzymać 350 tys. zł za błąd lekarski. Sąd w Kaliszu wydał wyrokCzytaj dalej

Przepis pierwszeństwa pieszych przy przechodzeniu przez jezdnię nie będzie dotyczył tramwajów.

Ponadto pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez ulicę.

W nowelizacji zawarto również przepis mówiący o dopuszczalnej prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym. Bez względu na porę doby będzie wynosić ona 50 km/h. Co więcej, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości.

Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m – podaje portal.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News