piesi
Marek BAZAK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Duże zmiany w prawie drogowym. Ważne informacje dla pieszych

Ograniczenie do 50 km/h w obszarze zabudowanym przez całą dobę i bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach. Projekt zmian w prawie o ruchu drogowym w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Dwa poselskie oraz jeden rządowy – w Komisji Infrastruktury pod koniec grudnia odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów zmian w prawie o ruchu drogowym.

Najbardziej szczegółowa jest propozycja rządu, która zakłada ochronę pieszych.

Każdy kierowca miałby obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo już znajdującemu się na nim – informuje rp.pl.

W rządowej propozycji pojawił się również zakaz korzystania przez pieszych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, bądź torowisko, z telefonów komórkowych i innych urządzeń negatywnie wpływających na percepcję.

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Czytaj dalej

Co ciekawe, w projekcie zawarto również propozycję, żeby na drogach szybkiego ruchu bezpieczna odległość między pojazdami była równa połowie aktualnej prędkości.

I tak kierowca jadący 120 km/g musiałby utrzymać 60-metrową odległość za jadącym przed nim pojazdem.

Przepis nie byłby używany w przypadku manewru wyprzedzania.

Rządowy projekt postuluje także, aby w obszarze zabudowanym prędkość maksymalna wynosiła 50 km/h przez całą dobę.

Politycy chcą poprzedzić wejście ustawy kampanią informacyjną.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News