list polecony w komputerze
Obraz StockSnap z Pixabay
Konrad Bińczyk - 8 Stycznia 2021

Listy polecone odbierzesz nie wstając od komputera. Wystarczy, że masz eSkrzynkę

Na życzenie klienta Poczta Polska dostarczy list polecony przez internet. List w postaci dokumentu elektronicznego zostanie udostępniony w naszej eSkrzynce. Usługa jest bezpłatna, ale trzeba posiadać profil zaufany.

Poczta Polska zaznacza, że otwarcie listu i jego digitalizacja następuje tylko i wyłącznie na zlecenie adresata – informuje portal prawo.pl.

Elektronicznego listu poleconego nie odbierzemy jednak od sądu, prokuratury, organów ścigania, komorników sądowych oraz instytucji, które opatrują przesyłki napisem "nie podlega digitalizacji".

Po te dokumenty trzeba dalej udać się na pocztę.

Reszta poleconych może, gdy wyrazimy taką chęć, trafiać w formie dokumentów elektronicznych na naszą eSkrzynkę.

Czy podczas interwencji policja może kazać nam odblokować telefon? Prawnik wyjaśniaCzy podczas interwencji policja może kazać nam odblokować telefon? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Aby ją założyć, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.

W eSkrzynce znajdziemy zarówno zeskanowaną kopertę, jak i jej zawartość, czyli korespondencję.

Niezależnie od tego czy będziemy korzystać z usługi, każdy list po upływie miesiąca od udostępnienia zostanie wysłany w fizycznej formie na wskazany przez nas adres.

Warto pamiętać, że w ramach usługi możemy zgłosić trzy różne adresy korespondencyjne.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News