telefon
Obraz Jan Vašek z Pixabay
Konrad Bińczyk - 8 Stycznia 2021

Czy podczas interwencji policja może kazać nam odblokować telefon? Prawnik wyjaśnia

Nasze telefony naszpikowane są wrażliwymi danymi, do których dostępu strzeżemy niekiedy nawet przed znajomymi. A co jeśli policja podczas interwencji poprosi nas o okazanie i odblokowanie telefonu? Czy ma do tego prawo?

- W największym skrócie można powiedzieć, że jednym z podstawowych elementów zasady prawa do obrony i jednym z fundamentów rzetelnego procesu karnego jest zakaz zmuszania kogokolwiek do dostarczania dowodów na swoją niekorzyść – mówi w rozmowie z portalem dobreprogramy.pl dr hab. Szymon Pawelec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Prawo działa tu podobnie jak w sytuacji, w której podejrzany składa zeznania. Nikt nie może zmusić go do złożenia wyjaśnień, które go obciążają.

Profesor Pawelec uważa, że można zatem odmówić dobrowolnego odblokowania telefonu na żądanie funkcjonariusza.

"Konsekwencje tej odmowy oraz ewentualne skarżenie czynności realizowanych w wyniku odmowy to już natomiast odrębny temat" – dodaje w rozmowie z portalem.

Branża fitness zapowiada pozew przeciwko restrykcjom i walkę o odszkodowaniaBranża fitness zapowiada pozew przeciwko restrykcjom i walkę o odszkodowaniaCzytaj dalej

Oczywiście służby w toku śledztwa mogą próbować zdobyć dane z telefonu bez zgody zatrzymanego bądź podejrzanego.

Na przykład w sytuacji, gdy nie odblokujemy telefonu w celu podania numeru IMEI, policja może go zatrzymać jeśli podejrzewa, że w pamięci urządzenia mogą znajdować się materiały będące dowodem przestępstwa.

Ale funkcjonariusze, jeżeli nie ma do tego jasnych podstaw prawnych, nie mogą żądać od nas, byśmy sami taki telefon odblokowali.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News