alkomat
PIOTR GAJEK/East News
Konrad Bińczyk - 7 Stycznia 2021

Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Powstają nowe przepisy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie m.in. dopalaczy lub narkotyków.

Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiające pracodawcy sprawdzenie czy dany pracownik jest trzeźwy, sprawiają szereg problemów interpretacyjnych.

Te jeszcze bardziej nasiliły się wraz z wejściem w życie przepisów RODO.

O doprecyzowanie kwestii wielokrotnie apelowali zarówno pracodawcy, jak i Rzecznik Praw Obywatelskich, a także sami pracownicy – informuje portal prawo.pl.

Jak przyznała portalowi prawo.pl Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, resort nie ustaje w działaniach mających na celu uregulowanie kwestii przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników.

W ocenie Michałek cytowanej przez prawo.pl w pierwszej kolejności winno się umożliwić pracodawcom wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a także określić ogólne zasady przeprowadzania takich kontroli.

Sanepid nakłada grzywny, a Polacy się od nich odwołują. Kwestionowana jest co trzecia decyzjaSanepid nakłada grzywny, a Polacy się od nich odwołują. Kwestionowana jest co trzecia decyzjaCzytaj dalej

We wstępnym projekcie regulacji przewidziano dwa tryby prowadzące do niedopuszczenia pracownika znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy.

Pierwszy na podstawie uzasadnionego podejrzenia pracodawcy – w odniesieniu do pracowników nieobjętych kontrolą trzeźwości lub kontrolą na obecność środków działających podobnie do alkoholu (zarówno w przypadku, gdy pracodawca w ogóle nie wprowadził takiej kontroli, jak i w odniesieniu do części pracowników, którzy nie spełniają ustawowych przesłanek objęcia kontrolą).

Drugi w wyniku przeprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu i uzyskania wyniku wskazującego na znajdowanie się przez pracownika w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Choć projekt jest na razie w wersji roboczej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma starać się, aby przepisy weszły w życie jak najszybciej.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News