przepisy prawa
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Konrad Bińczyk - 27 Grudnia 2020

Prawnik o zakazie przemieszczania się w sylwestra: Nielegalne uwięzienie narodu

Rząd rozporządzeniem z 21 grudnia 2020 roku wprowadził zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia. Prawnik, dr hab. Mikołaj Małecki wskazuje, że w istocie jest to nielegalne uwięzienie narodu.

W swoim wpisie na Twitterze prawnik stwierdził, że "bezprawne rozporządzenie nie może pogorszyć sytuacji prawnej obywatela".

Myśl rozwinął w facebookowym wpisie i na swoim blogu dogmatykarnisty.pl, poświęconemu polskiemu prawu karnemu.

"Restrykcja sylwestrowa w stopniu oczywistym narusza art. 52 Konstytucji, art. 31 ust. 3 Konstytucji, art. 7 Konstytucji, art. 10 ust. 1 Konstytucji oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji.

Czyli po kolei: jest nielegalnym uwięzieniem obywateli, restrykcją nieproporcjonalną do sytuacji, która nie została uznana za stan nadzwyczajny, to naruszenie zasady legalizmu (Rada Ministrów działa bez podstawy prawnej i poza granicami prawa), to zamach na trójpodział władzy - ministrowie uzurpują sobie prawo zarezerwowane dla ustawodawcy, oraz łamią zasady wydawania rozporządzeń. To kwalifikowane bezprawie" – pisze Małecki na Facebooku.

Prawnik wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych, można ograniczyć jedynie sposób przemieszczania się albo wprowadzić nakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Nie można natomiast zakazać wychodzenia z domu. "To legislacyjne bezprawie" – dodaje dr hab. Mikołaj Małecki.

Przypomnijmy. W myśl rządowego rozporządzenia z 21 grudnia: "Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Mikołaj Małecki zaznacza jednak, że "cel przemieszczania się nie ma żadnego znaczenia", bo ustawa o chorobach zakaźnych stanowi o ograniczeniu sposobu przemieszczania się, a nie celu przemieszczania się.

Słowa potwierdza także na blogu dogmatykarnisty.pl, gdzie z całą mocą pisze, że: "Ustawa nie pozwala też w ogóle “zakazać” przemieszczać się, lecz jedynie “ograniczać” sposoby realizowania tego prawa".

Przytacza także artykuł 52 Konstytucji RP, który gwarantuje wolność poruszania się po terytorium kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News