prawo jazdy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu. Chodzi o utratę prawa jazdy

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym miała przynieść surowsze kary dla kierowców. Te owszem będą, ale okazuje się, że nie dla wszystkich. Wbrew zapowiedziom rządu, w projekcie ustawy nie ma zapisów o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie o ponad 50 km/h prędkości poza terenem zabudowanym.

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące ma nastąpić w przypadku, gdy kierowca drastycznie, czyli o 50 km/h, przekroczy prędkość w terenie zabudowanym. Poza miastami sankcja ta nie zostanie wprowadzona – informuje "Rzeczpospolita".

Zmiana decyzji może dziwić, ponieważ jak podaje dziennik, w tym roku w wypadkach w terenie niezabudowanym zginęło o 310 osób więcej, niż w zdarzeniach w terenie zabudowanym.

Jednak w przyjętym przez rząd 24 listopada, a opracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym przewiduje nowatorskie rozwiązania.

Są to m.in.:

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

- pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy,

- zrównanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy,

- zapisy mające ukrócić jazdę "na zderzak" na drogach szybkiego ruchu,

- zakaz używania smartfonów na przejściu.

Jaki zatem był powód zmiany decyzji w sprawie karania drastycznego przekroczenia prędkości poza miastem? Bardzo prozaiczny!

"Rząd najwyraźniej uznał argument, że to nadmiernie obciążyłoby starostów, którzy wydają decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, to liczba decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wzrosłaby o ok. 40 tys. spraw rocznie, co oznaczałoby – jak twierdził w stanowisku do projektu Związek Powiatów Polskich – ponad 100 spraw administracyjnych na jedno starostwo rocznie" - argumentuje "Rzeczpospolita".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News