Michał Dworczyk
Piotr Molecki/East News
Konrad Bińczyk - 15 Grudnia 2020

Rada Ministrów przyjęła narodowy program szczepień. Po 15 stycznia będzie można umawiać się na konkretne terminy

Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków. (...) Mamy zakontraktowane 60 mln dawek szczepionki - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 15 grudnia.

To właśnie 15 grudnia rząd przyjął narodową strategię szczepień. Dzięki konsultacjom z samorządami i przedstawicielami ochrony zdrowia, do strategii wprowadzono fundusz kompensacyjny dla osób u których wystąpią niepożądane skutki uboczne po zaszczepieniu.

- Sprawa, która też budziła emocje - fundusz kompensacyjny dla osób u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne. Ten temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów. Czy, tak, jak to pierwotnie było zakładane, dochodzenie na drodze cywilnej od Skarbu Państwa pewnych roszczeń, czy też właśnie stworzenie mechanizmu na wzór tego rodzaju funduszy funkcjonujących w innych krajach. Przychyliliśmy się do tych głosów, umieszczając to rozwiązanie w naszej strategii – poinformował na konferencji szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Rząd podtrzymał swoje stanowisko i poinformował, że szczepionka będzie bezpłatna i dobrowolna. Pod numerem telefonu 989 działa specjalna infolinia dostępna 24/7.

Dzwoniąc pod wskazany numer uzyskamy wszelkie możliwe informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Z kolei po 15 stycznia rozpocznie się telefoniczna rejestracja na konkretne terminy przyjęcia szczepionki.

Zarejestrować będzie się można m.in. przez infolinię. Szczepienia podzielono na 4 etapy.

I tak w etapie 0, zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia – informuje portal prawo.pl.

W etapie I: - pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnej opieki, - osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych; - służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej oraz nauczyciele - dodani w trakcie konsultacji.

W etapie II: - kluczowe grupy zawodowe (nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii); - osoby poniżej 60 roku życia, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

W etapie III: - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia ograniczeń; - powszechne szczepienie pozostałej populacji dorosłych.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Strona główna
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News