Temida
Obraz Sang Hyun Cho z Pixabay
Konrad Bińczyk - 18 Stycznia 2021

Protest sędziów. Stowarzyszenie Iustitia zaapelowało o niewyznaczanie rozpraw

Stowarzyszenie żąda przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi, Beaty Morawiec oraz Pawła Juszczyszyna.

- Zwróciliśmy się do wszystkich sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca – mówi rzecznik prasowy Iustitii Bartłomiej Przymusiński cytowany przez portal prawo.pl.

- Akcja ma charakter narastający, gdyż jeśli ktoś nie mógł jeszcze w styczniu odwołać rozpraw, to już w lutym, marcu itd. Ich po prostu nie wyznaczy. Chodzi o to, aby na tej formie protestu nie ucierpieli obywatele – dodaje na portalu sędzia Przymusiński.

Sędziego Igora Tuleyę, sędzię Beatę Morawiec oraz sędziego Pawła Juszczyszyna zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Dłuższy urlop i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe domagają się reformDłuższy urlop i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe domagają się reformCzytaj dalej

Prokuratura we wniosku o uchylenie immunitetu Igorowi Tuleyi zarzuciła sędziemu ujawnienie tajemnicy śledztwa. Izba Dyscyplinarna zawiesiła go w czynnościach i obniżyła wynagrodzenie o 25 proc.

Z kolei izba zarzuca sędzi Beacie Morawiec przywłaszczenie środków publicznych i nadużycie uprawnień.

Paweł Juszczyszyn zażądał listu poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

"Decyzje tzw. Izby Dyscyplinarnej we wszystkich trzech sprawach naruszają międzynarodowe standardy chroniące i podtrzymujące niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Sprawy te mają bezpośredni charakter represyjny wobec trzech sędziów, a jednocześnie ich celem jest wywołanie tzw. „efektu mrożącego” wobec wszystkich sędziów w kraju, wskazując, co może się stać w przypadku orzekania nie po myśli władzy. W sprawach tych, pomimo uchylenia immunitetu, niepodejmowane są dalsze czynności przez organy ścigania, co wskazuje na prawdziwy cel, tj. odsunięcie od orzekania, dręczenie psychiczne, tzw. „grillowanie” w przychylnych władzy mediach i utrzymywanie przez czas nieokreślony stanu zawieszenia, co do statusu w postępowaniu karnym" – podaje Iustitia Stowarzyszenie Sędziów Polskich na swojej stronie internetowej.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News