elektrośmieci
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 4 Stycznia 2021

Sprzęt RTV i AGD ma być trwalszy. Wszystko dzięki unijnej dyrektywie

W kwietniu 2021 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa, która zdaniem jej twórców ma przeciwdziałać sztucznemu skracaniu długości życia sprzętów AGD i RTV.

Nowe przepisy, zwane potocznie prawem do naprawy, przynoszą zmiany w zakresie działania sprzętów RTV i AGD.

Nakładają one na producentów chcących sprzedawać swoje produkty na terenie UE szereg obowiązków.

Przede wszystkim będą oni mieli nakaz dostarczania takich produktów, m.in. telewizorów, monitorów, lodówek i pralek, które muszą być łatwe w naprawie – informuje "Rzeczpospolita".

Ponadto, producenci sprzętów RTV i AGD będą zobowiązani do produkowania i zaopatrywania rynku w części zamienne do swoich sprzętów oraz dokumentację techniczno-serwisową przez co najmniej siedem lat.

Od 8 stycznia skierowanie tylko w formie elektronicznej. Ważne zmiany w NFZOd 8 stycznia skierowanie tylko w formie elektronicznej. Ważne zmiany w NFZCzytaj dalej

Cel dyrektywy? Zdaniem unijnych urzędników przepisy mają zmniejszyć liczbę elektrośmieci, a także wyeliminować psucie się sprzętów RTV i AGD chwilę po ustaniu gwarancji.

Mają także ułatwić ich naprawę, nawet samodzielną.

Nowe prawo nie obejmie jednak tak zwanego małego sprzętu domowego, czyli telefonów, odkurzaczy czy robotów kuchennych – informuje "Rzeczpospolita".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News