KPRM
Laleczki/commons.wikimedia.org/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/size reduction
Konrad Bińczyk - 31 Grudnia 2020

Rząd: Przepisy nie są przeciwko obywatelom, ale są przeciwko wirusowi

Wprowadzony rządowym rozporządzeniem zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc wywołał liczne kontrowersje. I choć premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej jedynie "gorąco apelował" o pozostanie w domach, jego urzędnicy kilka godzin później mówili już nie o apelu, a o jasnym zakazie obwarowanym restrykcjami prawnymi. Chcąc wyjaśnić sytuację, zasięgnęliśmy opinii u źródła – w rządzie.

- Podobna sytuacja związana z ograniczaniem w przemieszczaniu się miała miejsce wiosną i nikt wówczas nie miał wątpliwości, że przepisy powinny być przestrzegane. Przepisy nie są przeciwko obywatelom, ale są przeciwko wirusowi. Rząd apeluje przede wszystkim do zdrowego rozsądku. Wprowadzone przepisy służą temu, by pandemia, z którą się zmagamy, wyhamowała – odpowiedziało nam Centrum Informacyjne Rządu.

CIR zaznacza, że stale obserwowana jest wysoka liczba zgonów spowodowanych COVID-19. Dodaje także, że gdyby w Polskę uderzyła III fala epidemii, to przy obecnej skali zachorowań, "mielibyśmy do czynienia z bardzo trudną sytuacją".

- W przypadku Sylwestra rząd apeluje, aby w tym roku spędzić go w kameralnym gronie w domu i nie przemieszczać się – czytamy w wyjaśnieniu.

Czy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

A co z zakazem przemieszczania się?

- Pamiętać należy, że wszystkie przepisy i ograniczenia są wprowadzane po to, żeby ograniczać epidemię. Temu właśnie służy konkretny przepis rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązuje zakaz przemieszczania się z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godz. 19:00 – 6:00. Wyjątkiem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – zaznaczyło CIR.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News