Piotr Müller
Piotr Molecki/East News
Konrad Bińczyk - 21 Grudnia 2020

Jaka kara grozi za wyjście z domu w sylwestrową noc? Rzecznik rządu zabrał głos

Rząd, rozporządzeniem opublikowanym wieczorem 21 grudnia, wprowadził zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia. Wśród prawników i konstytucjonalistów pojawiają się głosy, że nowe przepisy nie mają podstaw prawnych. Mimo to, rzecznik rządu poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że za złamanie zakazu policja będzie miała możliwość wystawiania mandatów.

- Policja będzie miała możliwość wystawiania mandatów osobom, które, bez powodu ujętego w rozporządzeniu, pojawią się od godz. 19:00 31 grudnia do 6:00 rano 1 stycznia na ulicach – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomnijmy, rządowe rozporządzenie pozwala na przemieszczanie się w sylwestra:

- w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych,

- w celu wykonywania działalności gospodarczej,

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

- w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

- Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin - dodawał Piotr Müller na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podkreślił także, że na podstawie rozporządzenia, policja będzie miała możliwość karania tych osób, które w noc sylwestrową pojawią się na ulicach bez powodu ujętego w nowych przepisach.

Uwaga! Za złamanie obostrzeń, policja może nałożyć pouczenie lub wystawić mandat karny w wysokości do 500 zł oraz także sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych.

Te mogą nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. zł.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News